Urazy stawów skokowych u piłkarzy: Wyzwania, profilaktyka i rola fizjoterapii

Stawy skokowe to złożone struktury anatomiczne, które odgrywają kluczową rolę w lokomocji i amortyzacji podczas biegania, skakania i  zmiany kierunku. W przypadku piłkarzy, którzy narażeni są na intensywne  obciążenia i nagłe ruchy, urazy stawów skokowych należą do jednych z  najczęstszych kontuzji. 

Rodzaje urazów 

Skręcenia: Stanowią najczęstszy typ urazu stawu skokowego, powstający  na skutek nadmiernego rozciągnięcia lub zerwania więzadeł. Objawiają się bólem, obrzękiem, ograniczeniem ruchomości, często siniakami. Dotyczą głównie więzadeł, w tym więzadła skokowo-strzałkowego przedniego  (ATFL). Skręcenia mogą mieć różny stopień nasilenia – od lekkich  naciągnięć do całkowitych zerwań. Oprócz ATFL, często uszkadzane są również więzadło skokowo-strzałkowe tylne (PTFL) i więzadło piętowo strzałkowe (CFL).

Zwichnięcia: Występują rzadziej, ale są poważniejsze i wiążą się z  całkowitym przemieszczeniem powierzchni stawowych. Oprócz bólu i  obrzęku, towarzyszy im niestabilność stawu. 

Złamania: Mogą dotyczyć kości skokowych lub kości goleniowej i  piszczelowej tworzących staw lub złamania awulsyjne (oderwanie  fragmentu kostnego z przyczepionym więzadłem). Wymagają unieruchomienia i często leczenia operacyjnego. 

Zapalenie ścięgien: Powstaje na skutek przeciążenia ścięgien mięśni  zginających lub prostujących stopę. Objawia się bólem, tkliwością i  ograniczeniem ruchomości. 

Niewłaściwa rozgrzewka i schłodzenie są często czynnikiem ryzyka. Przy  tym brak odpowiedniego przygotowania mięśni i stawów do wysiłku  zwiększa ryzyko urazów. Następne ryzyko to niewłaściwe obuwie: Buty o  nieodpowiedniej amortyzacji lub źle dopasowane mogą prowadzić do  nadmiernego obciążenia stawów skokowych. 

Co możemy zrobić żeby grać bezpiecznie?  

Podstawa to odpowiednia rozgrzewka przed treningiem oraz i schłodzenie  i schłodzenie po treningu: Rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia  dynamiczne i statyczne, a schłodzenie statyczne rozciąganie mięśni. Do  tego noszenie odpowiedniego obuwia: Buty powinny być dopasowane do  stopy i zapewniać odpowiednią amortyzację. W miarę możliwości należy  unikać gry na nierównym lub twardym podłożu. W przypadku osłabienia  stawu lub po urazie, orteza może zapewnić dodatkowe wsparcie. 

Leczenie i rola fizjoterapii 

– Jako fizjoterapeuta jestem szczególnie zainteresowany pracą z piłkarzami  z kilku powodów. Po pierwsze, sam grałem w piłkę nożną przez ponad 10  lat, na poziomie juniorskim oraz IV ligi polskiej, co pozwoliło mi  zrozumieć specyfikę tego sportu oraz typowe kontuzje, z którymi borykają się zawodnicy. To osobiste doświadczenie motywuje mnie do  kontynuowania przygody z piłką nożną w roli fizjoterapeuty, gdzie mogę wykorzystać swoją wiedzę i pasję, aby pomagać innym sportowcom oraz  przede wszystkim kontynuować pracę w sporcie. – mówi fizjoterapeuta 

Kacper Zarosa z przychodni fizjoterapeutycznej Physiomed w Elektrowni  Powiśle w Warszawie. 

Jego praca z piłkarzami w Polonii Warszawa jako stażysta była dla Kacpra  niezwykle inspirującym doświadczeniem. Najbardziej w tej pracy  podobało mu się możliwość bezpośredniego wpływu na zdrowie i  kondycję zawodników, co przekłada się na ich sukcesy na boisku. Każdy  przypadek jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia, co czyni  jego pracę pełną satysfakcję i wyzwań. Jak najskuteczniej leczyć urazy i  jaka jest tutaj rola fizjoterapii?  

Leczenie urazów stawów skokowych u piłkarzy zależy od rodzaju i  stopnia ciężkości urazu. Fizjoterapia stanowi nieodłączny element  kompleksowej rehabilitacji pacjenta. Dzięki niej, pacjent ma szansę na  lepsze funkcjonowanie, redukcję przyjmowanych leków przeciwbólowych  oraz poprawę jakości życia.W przypadku skręceń i zapalenia ścięgien,  zazwyczaj stosuje się metody zachowawcze, takie jak odpoczynek,  chłodzenie, kompresja, uniesienie kończyny (RICE), leki przeciwbólowe i  przeciwzapalne oraz fizjoterapię. Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w  powrocie do sprawności po urazie stawu skokowego. Doświadczony  fizjoterapeuta opracuje indywidualny program ćwiczeń, który pomoże w: 

Złagodzeniu bólu i obrzęku 

Przywróceniu ruchomości stawu 

Wzmocnieniu mięśni 

Poprawie propriocepcji i równowagi 

Zapobieganiu nawrotom urazu 

W przypadku złamań lub zwichnięć może być konieczne leczenie  operacyjne. Fizjoterapia jest również ważna po operacji, aby pomóc w  powrocie do sprawności i pełnego zakresu ruchu.